Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Charles H. Bohlen, Jr. Technical Center: Students of the 1st Quarter-November 2021
Charles H. Bohlen, Jr. Technical Center: Students of the 1st Quarter-November 2021
Nathan Lehman
Wednesday, November 17, 2021

During each quarter of the school year, the faculty at the Charles H. Bohlen, Jr. Technical Center recommends a student from their program for the honor of “Student of the Quarter”.  These nominations are based on one or more of the following criteria: high academic achievement, great effort, great citizenship, vast improvement or positive influence on the class.  The members of the Faculty, Administration and Support staff wish to extend our congratulations to the first quarter winners.

 

1st Quarter Students                          BTC Program & Home School

Jacob Fargo                                               Automotive Technology I (Belleville Henderson)

Chevy Winegard                                      Building Projects I(South Jefferson)

Kaitlyn Lindsey                                         Cosmetology I (Belleville Henderson)

Hailey LaComb                                         Cosmetology II (Watertown)

Mackenzie Wood                                    Criminal Justice I-Mr. Cordova (Watertown)

Brystol Branche                                       Criminal Justice I-Ms. Pitkin (General Brown)

Emma LaRose                                           Criminal Justice II (South Jefferson)

Kayza Limehouse                                   Culinary Arts-Baking (Watertown)

SaVaun Frankson                                    Early Childhood Ed. I (Watertown)

Logan Harrienger                                   Electrical Wiring Technology I (IHC)

Kirk Dewitt                                                   Electronic & Computer Tech. II (South Jefferson)

Jaivin Mooney                                         Heavy Equipment II (Thousand Islands)

Jessica Carlisle                                     Hospitality Services I (Indian River)

Lexi Andiorio                                            Medical Assistant (General Brown)

Eric Gayne                                                 Medical Careers-Mrs. Chester (Sackets Harbor)

Jonah Dunn                                               New Vision Health (General Brown)

Emily Boone                                             Nursing Assistant (Lyme)

Tyler Anderson                                       Pre-Tech Academy (Watertown)

Tayla Conner                                           Veterinary Practices I (Watertown)

Elizabeth Payne                                    Veterinary Practices II (Indian River)

Ryan Paluch                                            Welding I (South Jefferson)