Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Howard G. Sackett Technical Center Honors Class of 2021
Howard G. Sackett Technical Center Honors Class of 2021
Nathan Lehman
Wednesday, July 14, 2021

The Howard G. Sackett Technical Center in Glenfield, NY recently held its annual awards ceremony virtually for graduating seniors that make up the Class of 2021.   A total of 146 students were recognized for their accomplishments in the fields of: Auto Body; Automotive Technology; Building Projects; Carpentry; Cosmetology; Criminal Justice; Culinary Arts-Cooking; Culinary Arts-Baking; Early Childhood Education; Electrical Wiring Technology; Engineering & Design; Environmental Conservation & Forestry; Gas/Diesel Mechanics; New Vision Health; Nursing Assistant; Veterinary Practices; and Visual Communications

Due to the COVID-19 pandemic, this year’s awards ceremony was recorded in video form by BOCES staff and placed online for students and families to view on demand. 

All graduating students will receive certificates for successfully completing their program requirements.  Eighty-two students were recognized for earning Technical Endorsement, which is an emblem attached to their high school diploma that signifies superior achievement and recognition by New York State for completion of an approved Career & Technical Education program. 

Special awards from organizations and businesses were given as follows:

NYS Woodsman’s Field Corporation Employability Award ($50): Justin Wright (Env. Cons. & Forestry II; Adirondack)

NYS Woodsman’s Field Corporation College Award ($250): Trenten Dosztan (Env. Cons. & Forestry II; Lowville)

Lewis County Association of Education Office Professionals Award ($150): Maelisa Roggie - Veterinary Practices II (Lowville)

BOCES Professional Association (BPA) Award ($50 each): Killian McAleese - Env. Cons. & Forestry II (South Lewis), Devan Maurer - Criminal Justice II (South Lewis), Laura Metzler - Early Childhood Education II (Beaver River), Anna Spaulding - Cosmetology II (Copenhagen), Allison Villeneuve - Vet. Practices II (Copenhagen)

Black River Council of School Superintendent’s Award ($300): Andrew Finster - Criminal Justice II (Beaver River)

Northern New York Community Foundation Award

($500): Anna Spaulding - Cosmetology II (Copenhagen)

($250): Laura Metzler - Early Childhood Education II (Beaver River)

Adirondack Central School Related Professionals Union Award ($250 each): Kiana Martin (Veterinary Practices II), Garrett Cannan (Auto Body II)

SkillsUSA Award ($50 each): Camryn Ely - Cosmetology II (South Lewis), Ashley Page - Criminal Justice II (Lowville),  Jasmine Radcliff - Culinary Arts II (Adirondack), Haily Walters - Auto Body II (South Lewis)

Helen Sergent Cosmetology Memorial Award ($50 each): Raeanne Decoteau (Lowville), Trent Hills (Lowville), Stefanie Keefer (Beaver River), Mackenzie Larrivey (Adirondack)

Rome Teachers Federal Credit Union Scholarship ($100 each): Rianna Yelton - Nursing Assistant (Adirondack), Jayden Persons - Veterinary Practices II, (South Lewis)

Pepe’s Parts Express Award ($100): Skyler Gibbs - Auto Body II (Lowville)

Evans Mills Raceway Park Kevin Ward Jr. Legacy Award ($250):  Collin Hulbert - Automotive Technology 2 (Lowville)