Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Sackett Center Students of the Quarter: 4th 2019-20
Sackett Center Students of the Quarter: 4th 2019-20
Nathan Lehman
Tuesday, June 23, 2020

During each quarter of the school year, the faculty at the Howard G. Sackett Technical Center recommends a student from their program for the honor of “Student of the Quarter”.  These nominations are based on one or more of the following criteria: high academic achievement, great effort, great citizenship, vast improvement or positive influence on the class.  Each student received a certificate to recognize their achievement.  The members of the Faculty, Administration and Support Staff wish to extend our congratulations to the fourth quarter winners.

4th Quarter Students                  HGSTC Program & Home School

            Garett Cooper                        Auto Body Technology II (Beaver River)

            Collin Hulbert                          Automotive Technology I (Lowville)

            Josiah Meyer                          Building Projects II (Beaver River)

            Kailyn Hammond                  Cosmetology I (Beaver River) 

            Alisha Hardy                            Cosmetology II (Lowville)

            Allison Stanford                     Criminal Justice I (Beaver River) 

            Alexander Miller                   Culinary Arts II – Cooking (Adirondack)

            Alexis Dekin                              Early Childhood Education I (Lowville)

            Makenzie Roggie                  Early Childhood Education II (River Valley)

            Shane Sweredoski               Engineering & Design I (South Lewis)

            Jacob O’Brien                          Environmental Conservation & Forestry II (Copenhagen)

            Dalton Nortz                             Gas/Diesel Mechanics II (River Valley)

            Makayla Norrs                         Medical Careers (Beaver River)

            McKenna Mahoney              New Vision Health (Beaver River)

            Adriana Ross                            Nursing Assistant (Beaver River)

            Saige Miller                                Veterinary Practices II (River Valley)

            Allison Villeneuve                  Veterinary Practices I (Copenhagen)

            Alexis Smith                              Visual Communications I (South Lewis)

            Brittney Alfano                       Visual Communications II (South Lewis)