Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Howard G. Sackett Technical Center: Students of the 1st Quarter, November 2022
Howard G. Sackett Technical Center: Students of the 1st Quarter, November 2022
Nathan Lehman
Tuesday, November 08, 2022

During each quarter of the school year, the faculty at the Howard G. Sackett Technical Center recommends a student from their program for the honor of “Student of the Quarter.” These nominations are based on one or more of the following criteria: high academic achievement, great effort, great citizenship, vast improvement or positive influence on the class. In addition to receiving a certificate recognizing their achievement, each student’s picture is on display in the lobby of the Center. The members of the Faculty, Administration and Support staff wish to extend our congratulations to the first quarter winners.

 

1st Quarter Students                                      HGSTC Program & Home School

Jordon Tittle                                                          Auto Body Technology 2 (Adirondack)

Levi Hudson                                                          Automotive Technology 1 (Carthage)

Mason Youngs                                                     Carpentry 2 (South Lewis)

Timothy Seelman                                               Carpentry 1(Adirondack)

Olivia Brown                                                           Cosmetology 2 (South Lewis)

Danielle Grimm                                                    Cosmetology 1 (Adirondack)

Joselynne Duell                                                  Criminal Justice 2 (Beaver River)

Katelynn Marcum                                               Criminal Justice 1 (Lowville)

Natalie Roberts                                                   Culinary Arts 2 – Cooking (Lowville)

Ikea Nuffer                                                              Culinary Arts 1 – Baking (South Lewis)

Gabreille Gardner                                              Early Childhood Education 2 (Lowville)

Taylor Nortz                                                           Early Childhood Education 1 (Lowville)

Kohl Bain                                                                  Electrical Wiring Technology 2 (Adirondack)

Madison Rhubart                                                Electrical Wiring Technology 1 (South Lewis)

Christopher Kirch                                              Engineering & Design 1 (Beaver River)

Jacob Monaghan                                              Environmental Conservation & Forestry 2 (Carthage)

Paige Roggie                                                        Environmental Conservation & Forestry 1 (Beaver River)

Kadin Martin                                                         Gas/Diesel Mechanics 2 (Beaver River)

Gunnar Griffith                                                    Gas/Diesel Mechanics 1 (South Lewis)

Collin Stanford                                                    Heavy Equipment 1 (Beaver River)

Taryn Twombly                                                   New Vision Health (Copenhagen)

Briana Baker                                                         New Vision Health (Carthage)

Ariana Archer                                                      Medical Careers (Carthage)

Tayden Simpson                                               Nursing Assistant (Lowville)

Ashton LaComb                                                Transitions AM (Lowville)

Leah Clintsman                                                  Transitions PM (Lowville)

Natalie Brown                                                      Veterinary Practices 2 (Lowville)

Aubrie Monnat                                                    Veterinary Practices 1 (Beaver River)

Madison Trainham                                           Visual Communications 2 (Copenhagen)

Ryder Jantzi                                                         Visual Communications 1 (Lowville)