Search Site

This search form uses an instant search feature. As you type, search results will appear automatically below the search field. When you've entered you desired search terms use tab to navigate through the available results and hit enter to open the selected page or document.
Forestry Students Successful at NYS Conservation Competition
Forestry Students Successful at NYS Conservation Competition
Nathan Lehman
Monday, May 20, 2019

The talented students at the Environmental Conservation & Forestry program at the Howard G. Sackett Technical Center had another strong showing at this year’s New York State Conservation Competition, taking second place overall.

The 2019 edition of the competition was held May 16 at SUNY Cobleskill and included nearly twenty conservation and forestry programs from across New York State.  For Jefferson Lewis BOCES, a total of 13 students from the Forestry program took part. 

The official results for Jefferson-Lewis BOCES are below:

1st Place

Tree Felling – Tyler Culver / Copenhagen Central School / Senior

*Tyler took home a brand new chain saw compliments of Bill Lindloff’s Pro Cuts for his first place win.

Skidder Operation – Jed Denney / Lowville Academy / Senior

Men’s 2 Person Crosscut – Seth Miller (Beaver River) and Micah Kelly (Lowville Academy) / Both Seniors

Jack-n-Jill 2 Person Crosscut – Colene Herzig (Copenhagen) and Jake O’Brien (Copenhagen) / Both Juniors

Men’s Team Pulp Throw – Tucker Carroll (Copenhagen), Paul Haldeman (River Valley Mennonite), Blaine Hoffman (Lowville Academy), Jake O’Brien (Copenhagen) / All Juniors

Men’s One Person Pulp Throw for distance – Jed Denney / Lowville Academy / Senior

2nd Place

Skidder Operation – Blaine Hoffman / Lowville Academy / Junior

Fish and Wildlife Identification – Seth Miller / Beaver River / Senior

3rd Place

Log Scaling – Jed Denney / Lowville Academy / Senior

Chainsaw Speed Cut – Will Graves / Adirondack Central / Junior

Fish and Wildlife Identification – Tucker Carroll / Copenhagen / Junior

Women’s Bow Saw – Colene Herzig / Copenhagen / Junior

Jack-n-Jill 2 Person Crosscut – Tucker Carroll (Copenhagen) & RuBea Ostrander (South Lewis) / Both Juniors  

 4th Place

Skidsteer Operation – Hunter Reed / Copenhagen / Senior

Tree Identification – Jake O’Brien / Copenhagen / Junior

Chainsaw Speed Cut – Cameron Gray / Copenhagen / Senior

Compass and Pace – Tucker Carroll / Copenhagen/ Junior

Women’s Bow Saw – RuBea Ostrander / South Lewis / Junior

Men’s Team Pulp Throw – Tyler Culver (Copenhagen), Jed Denney (Lowville), Seth Miller (Beaver River), Micah Kelly (Lowville) / All Seniors

 

To see pictures from the event, visit our Facebook page